auto 1584440021

Hudba budúcnosti v podobe autonómnych vozidiel. Ktoré spoločnosti sa vo vývoji dostali najďalej?

Automobil, ktorý vás odvezie tam, kam mu „poviete“, a to aj bez vodiča. Takto by sa dali v skratke opísať autonómne autá, ktoré ľudstvo testuje až stovky rokov. Kedy sa takáto hudba budúcnosti stane realitou a ktoré spoločnosti pokročili vo vývoji najďalej?

Mnoho priekopníkov, no ani jeden víťaz

Medzi spoločnosti, ktoré sa testovaniu autonómnych vozidiel venujú intenzívne už niekoľko rokov, patrí Tesla, Apple, Volvo, Uber, Mercedes-Benz, BMW, Wayamo, Nvidia či Continental. Napríklad, Britské noviny The Guardian, predpovedali už v roku 2016, že dnes, teda v roku 2020, bude cesty po celom svete brázdiť viac ako 10 000 000 autonómnych automobilov.

Aj napriek mnohých testom a jednoznačným pokrokom, dnes žiadna zo spomínaných spoločností na trh neuviedla ani jediné oficiálne schválené vozidlo, ktoré je riadené výhradne počítačom.

Wayamo sa dostalo najďalej

Spoločnosť Wayamo, ktorá vznikla už v roku 2009 ako jeden z prvých projektov zameraných na vývoj autonómnych áut, a to pod taktovkou spoločnosti Google, dnes vyrába autá, ktoré sú z časti riadené počítačom. Dokážu napríklad samé zabrzdiť alebo prejsť do vedľajšieho pruhu, no stopercentne samostatné byť neodkážu. Testy pokračujú naďalej, no vždy s „pohotovostným“ ľudských vodičom za volantom.

Uber je opäť v hre

Potom, ako došlo v roku 2018 pri testoch spoločnosti Uber k smrteľnej dopravnej nehode, pri ktorej jedno z ich skúšobných autonómnych áut zrazilo chodkyňu na prechode, sa začiatkom roku 2020 vrátili k oficiálnym testom. Spoločnosť uviedla, že v súčasnosti testujú niekoľko desiatok áut v uliciach San Francisca. Uber sa zároveň zaviazal, že všetko prebehne pod extrémne prísnou kontrolou.

Tisícky kilometrov najazdených v Pekingu

Kalifornia, Pensylvánia a Peking, to sú 3 miesta, kde prebieha testovanie autonómnych vozidiel najčastejšie. Podľa Pekinského inovačného centra pre mobilnú inteligenciu (BICMI), v roku 2019 tamojšie cesty brázdilo 77 skúšobných autonómnych vozidiel, ktoré pochádzajú z 13. rôznych spoločností (Peking New Energy, Daimler, Pony.ai, Baidu, Nio, Tencent, Didi, Audi, Chongqing Jinkang, Peking Sankuai, NavInfo a Toyota). Tie dokopy najazdili viac ako 1 milión kilometrov, čo je neporovnateľne viac ako v roku 2018, kedy tieto čísla ledva presahovali 150 000 km.


Ako bude reklama vypadať?
-
Chcete tu reklamu len za 100 CZK?
Zobraziť formulár pre nákup
Posts created 90

Related Posts

Begin typing your search term above and press enter to search. Press ESC to cancel.

Back To Top