54e1d24a4851ad14ea898579ce203e7c1d22dfe05b51734b742b7fd0 1280

Tak už to konečne niekto rozlúsknite! Umývarka alebo ručná práca?

Kúpa nového auta býva v ľudskom živote jednou zo zásadných investícií. Ak sa rozhodneme kúpiť  nové auto, pridružia sa ďalšie problémy. Medzi nimi jeden zásadný, a to je údržba auta. Dnešná uponáhľaná doba ponúka niekoľko spôsobov. Do popredia záujmu šoférov sa dostala automatická umývarka bez nutnosti akéhokoľvek zásahu zo strany vodiča. Po rokoch skúseností nastal problém ďalší, doposiaľ nie úplne vyriešený. Večná kontroverzná téma:  „Ničí umývarka lak auta alebo neničí?“

Na jednej strane priaznivci umývariek tvrdia, že ho neničí viac ako ručné umývanie, na druhej strane odporci umývariek tvrdia, že nie je nad prácu ľudských rúk.

Tak ako to teda je?

Donedávna se všetko tutlalo, ako sa hovorí, „pod pokrievkou“. Lenže našťastie pred nejakým časom prebehla veľká testovacia skúška, kedy sa na jej výsledky netrpezlivo čakalo.  Testovanie prebehlo prakticky na novom vozidle, kde polovica karosérie bola opakovane umývaná kefami v portálovej umývacej linke, zatiaľ čo druhá polovica bola v tú dobu nepriedyšne zakrytá, aby si potom obe polovice vozidla svoju úlohu prehodili a druhá časť auta si opakovane užila profesionálne ručné umývanie. Takýchto umývacích cyklov prebehlo osemdesiat.

Veľké testovanie strážili oči expertov z oboru

Samozrejme všetko prebiehalo pod dohľadom niekoľkých odborníkov. Diagnostické meriace prístroje, ktoré mali zisťovať hrúbku i odlesk laku pred a po testoch, boli zapožičané z Mendelovej univerzity a tesne pred pokusom novo kalibrované. Na každej polovici vozidla prebehlo celkom 8 sérií merania na štrnástich, presne označených bodoch karosérie. Výsledky pre každý bod boli spriemerované a následne vyhodnotené. Všetko bolo posudzované nielen vizuálne, ale zachycované i na detailných fotografiách. Umývanie áut prebiehalo takmer celé 4 dni. V automatickej umývarke boli nainštalované nové polyetylénové kefy, ktoré mají garanciu 22000 cyklov, čo samozrejme naprostá väčšina provozovateľov autoumývariek nerešpektuje a jeden zo zásadných problémov týchto zariadení je potom na svete. Ručné umývanie prebiehalo vo firme, ktorá má s týmto druhom údržby niekoľkoročné skúsenosti a patrí medzi špičku v obore.

Výsledok ranil, ale neprekvapil

Je isté, že Vás najmä zaujíma výsledok merania deštrukcie laku po obidvoch druhoch údržby.

Záver tohto testu bol jednoznačný:

► portálová umývacia linka s polyetylénovými kefami je mnohonásobne voči laku vozu škodlivejšia

Nižšie si uvedieme i výsledné hodnoty, ale už teraz sa dá povedať, že profesionálne ručné umývanie lak auta nenarušilo skoro vôbec.

Zaujímavé bolo aj zistenie, že k najväčšiemu poškodeniu laku dochádza už počas prvých desiatich cykloch čistenia, čo v praxi znamená, že u nového vozidla bude narušený lak už počas prvých umývaní v autoumývarke. Čím viac cyklov prebehlo, tým bolo narušenie laku menšie.

A teraz sľúbené výsledné hodnoty degradácie laku a lesku:

  • pri použití automatickej umývacej linky došlo k úbytku hrúbky laku o 3,53 mikrometru a k úbytku lesku o 12,2 GU (gloss units, čo je jednotka lesku)
  • u profi ručního umývania ubudlo vrstvy laku 0,83 mikrometru a lesk sa znížil o 0,98 GU jednotiek

A aké je teda resumé, čo sa týka čistenia auta?

Výsledok mnohých zaskočil, aj keď prevaha kladov pre ručnú prácu sa asi ponúkala. Lenže, každá minca má dve strany a i tu je to podobné. To, že automatická umývačka lak auta poškodzuje, je už jasné, ale problém môže nastať i pri manuálnej očiste.

Skúšky ručného umývania prebiehali v renomovanej firme, ktorá má skúsenosti i prvotriedne vybavenie. Takže pokiaľ  to budeme praktizovat tak, že si vezmeme starý domáci smeták a vedro vody a tým celé auto pekne „vypulírujeme“, bude výsledok zaručene horší ako u automatického umývania.

U ručného umývania sa predpokladá tento postup:

  1. poriadne predmytie auta s dôkladným odmočaním nečistôt, vrátane ťažko odstrániteľných mušiek a nánosov špiny
  2. priebežné, veľmi časté oplachovánie auta čistou vodou, lebo špina, ktorá tam ostane, pôsobí ako brúsna pasta
  3. auto umývame pomaly, nikam sa neponáhľame a nedrhneme ho silou či nejakou drsnou špongiou na riad, kreditnou kartou, nechtom ani plastovou drátenkou
  4. na sušenie použijeme roky overenú jelenicu, prípadne iné vhodné utierky
  5. pokiaľ sme dôslední a trpezliví, potom je ručné umývanie najšetrnejšou a tiež najlacnejšiou metódou očisty našeho motorového miláčika

V prípade automatických umývačiek sľubujú jej prevádzkovatelia, že až prebehne test liniek s novými typmi kief – penovými, ktoré sa označujú ako carlite, softechs či gentle touch, kde tieto zariadenia sú vybavené i kvalitným chemickým predmytím, budeme výsledkom milo prekvapení.

Tak teda uvidíme nabudúce…


Ako bude reklama vypadať?
-
Chcete tu reklamu len za 100 CZK?
Zobraziť formulár pre nákup
Posts created 90

Related Posts

Begin typing your search term above and press enter to search. Press ESC to cancel.

Back To Top