vízum 1589288186

S vízom alebo bez?

Nie do všetkých krajín môžete cestovať iba s občianskym preukazom alebo s pasom. Existujú aj určité destinácie, do ktorých budete potrebovať niečo viac. Tým je myslené vízum. Čo je to vízum a na čo je dobré? Vízum vám slúži ako vstupenka do niektorých krajín. Víza sa delia podľa dĺžky pobytu na:

  • krátkodobá (do deväťdesiatich dní) – napríklad za účelom turistiky, návštevy rodiny či priateľov, zdravotných pobytov, konferencií alebo ako letiskové prejazd
  • dlouhodobá- (nad deväťdesiat dní) – ktoré sú určené pre pracovné záležitosti, štúdium alebo napríklad dobrovoľníctva

Ako vízum získať?

Existujú spravidla dva spôsoby, pomocou ktorých môžete vízum obdržať. Prvým spôsobom je situácia, keď si o vízum budete žiadať sám. Potrebujete k tomu kontaktovať určitý úrad. Ďalej musíte vyplniť formulár, mať platný pas, udať dôvod svojej cesty do destinácie, do ktorej vízum potrebujete a zaplatiť poplatok za vybavenie. Následne budete čakať niekoľko dní na schválenie alebo naopak zamietnutie. V prípade zamietnutia sa môžete odvolať. Ak chcete ušetriť čas, môžete zariaďovaní víz zveriť vízovej agentúre, ktorá sa o vybavenie postará viac menej za vás.

Kam vízum potrebujem?

Ako už bolo povedané, existujú aj krajiny, do ktorých sa nedá len tak vycestovať. K vášmu vycestovanie budete potrebovať práve vízum. V prvom rade musíte vyhľadať informácie o krajine do ktorej sa chystáte a zistiť si, či musíte túto povinnosť vo forme víza mať. Ak áno, je vhodné si o vízum požiadať pol roka až jeden mesiac pred vycestovaním. Ak si nie ste istí, alebo ste na internete nenašli, či do určitej krajiny potrebujete vízum, môžete sa obrátiť na vhodný úrad, kde vám bude informácia podána.Jestli sa chystáte vycestovať napríklad na území Schengenského priestoru, nemusíte mať obavy. Vízum budete potrebovať naopak v prípade že sa chystáte na východ alebo na juhovýchod, jedná sa o krajiny ako Rusko, Bielorusko, Čína, Mongolsko, Irak, Iran a podobne.


Ako bude reklama vypadať?
-
Chcete tu reklamu len za 100 CZK?
Zobraziť formulár pre nákup
Posts created 90

Related Posts

Begin typing your search term above and press enter to search. Press ESC to cancel.

Back To Top