Pracovný aj osobný život môžu byť často vyčerpávajúce, najmä ak sa zídu problémy v oboch rovinách súčasne. Zachovanie pevného mentálneho zdravia a psychickej pohody by tak pre človeka malo byť primárnym cieľom. Dosiahnuť stabilnú psychickú pohodu je možné uplatňovaním každodenných činností, ktoré pomáhajú uvoľňovať hromadiace sa napätie a stres a utlmujú ich negatíve účinky, takže ich dlhodobý vplyv nemá kumulatívnu tendenciu.
Čo robiť pre zachovanie psychickej pohody
Problémy s mentálnym zdravím vznikajú prevažne preťažením mysle, ich odbúranie je preto závislé predovšetkým na odstránení faktorov, ktoré myseľ zamestnávajú. Či už ide o náročnejšie obdobie v zamestnaní či podnikaní, alebo stres vzchádza skôr z rodinnej, prípadne partnerskej situácie, pre zachovanie psychickej pohody je potrebné nájsť si čas na také činnosti, ktoré myseľ buď celkom zamestnajú, alebo naopak znížia potrebu sa sústrediť. Ak sa chcete uvoľniť a dlhodobo si udržať dobrú náladu, zaraďte do svojej každodennej rutiny nasledujúce aktivity a činnosti.
Robte si radosť malými vecami
Ak máte nejakú osobnú vášeň, venujte jej čas ideálne každý deň, alebo aspoň raz za týždeň. Môže ísť o zberateľstvo, vyšívanie či iba o čítanie – nájdite si každý deň voľnú chvíľku, kedy sa tejto vášni budete venovať, zaistíte si tým rutinnú stabilitu a pocit bezpečia.
Zdravý životný štýl
Medzi piliere spokojného života a mentálneho zdravia patrí i zdravie fyzické. Ak sa cítime dobre po fyzickej stránke, tá psychická sa tomuto stavu prispôsobuje. Preto by sme mali vždy dodržiavať zásady zdravého životného, ktoré sú tvorené predovšetkým vhodnou stravou bez nadbytočných tukov a cukrov, optimálnou spánkovou hygienou a samozrejme pohybom. Práve pohyb je základným prostriedkom, ktorý pomáha vyrovnávať sa so stresom, pretože pri ňom je možné myseľ prepnúť do šetrného režimu a sústrediť sa na výkon či správne prevedenie.
Udržiavanie sociálnych vzťahov
Psychickú pohodu veľmi dobre podporuje empatia – ak máte komu sa zdôveriť alebo s kým zdieľať každodenné strasti, je to vždy výhra. Nemusí to byť práve životný partner, stačí kamarát či rodinný príslušník, dôležité je, aby išlo o človeka, ktorý dokáže počúvať a porozumieť, alebo vás rozosmiať. Udržiavajte rôzne sociálne väzby a v každom životnom období hľadajte spriaznenú dušu, s pomocou takého človeka budete schopní sa vrátiť do krásnych chvíľ v minulosti.