Znalosť dopravných pomerov a aktuálnej situácie na celej infraštruktúre cestnej premávky je dôležitá najmä pre vodičov, ktorý sa chystajú alebo už smerujú vo svojom vozidle k vybranému cieľu. Dopravnú situáciu na rôznych úsekov premávky (diaľnice, cesty vyšších a nižších tried, alebo v meste) je možné sledovať prostredníctvom rozličných kanálov, najčastejšie sa však vodiči uchyľujú k správam v rádiu alebo k online aktualizovaným mapám, ktoré automaticky hodnotia zaťaženie infraštruktúry prostredníctvom pripojených mobilných zariadení s GPS. Možností je tak hneď niekoľko a ponúkajú veľké výhody najmä ak potrebujete pri šoférovaní ušetriť čas, či sa vyhnúť rizikovým situáciám.
Nástroje pre sledovanie dopravnej situácie na Slovensku
Informácie o zjazdnosti konkrétnych komunikácií sa členia do dvoch základných skupín, a to na:
- informácie o dopravných obmedzeniach daných výstavbou, rekonštrukciou a renováciou
- informácie o aktuálnej hustote premávky, zápchach a zdržaní
Pre obe tieto oblasti existujú samostatné portály umožňujúce získať všetky potrebné dáta s ohľadom na trvanie obmedzení či dôvody zdržania.
Informačné portály – plánované obmedzenia
Ak je na komunikácii plánovaná stavebná uzávera, býva vozovka prejazdná buď čiastočne alebo vôbec, a v takom prípade je nutné využiť obchádzky. Všetky tieto podrobné informácie je možné získať z webov príslušných inštitúcií -vedľa ministerstva vnútra, pod rezort ktorého patrí i doprava a na ktorom nájdete vždy aktualizované súhrnné správy o obmedzeniach v jednotlivých krajoch Slovenskej republiky, je možné využiť tiež webovú stránku Národnej diaľničnej spoločnosti alebo Slovenskej správy ciest s prehľadnou mapkou aktuálnej zjazdností a prác na cestách.
Informácie o aktuálnej hustote a obmedzeniach
Ak potrebujte zistiť aká je skutočná situácia na vybranej vozovke, je dobré sa informovať na portáloch, ktoré sa zaoberajú sledovaním hustoty premávky. Tieto dáta je možné získať v sekciách webových stránok denníkov alebo rádií, ktoré využívajú tiež ďalších komunikačných kanálov k ich zdieľaní, alebo sa pozrite na stránky Centra dopravných informácií, kde sa novinky aktualizujú vo veľmi krátkych intervaloch. Pre dopravu vo veľkých mestách môžete využívať konkrétne stránky s dopravnou situáciou (napríklad Bratislava má samostatný informačný portál), alebo kontinuálne obnovovanú GPS navigáciu či aplikáciu WAZE vo vašom mobilnom zariadení.