Nordic walking 1597055722

Nordic walking a trekking walking – ako naň a aké sú jeho výhody

Nordic walking, alebo inak Severská chôdza, je špecifickým typom športu, ktorý je vhodný takmer pre všetky vekové kategórie. Pokročilejšou formou severskej chôdze je trekking walking, ktorý sa zameriava na náročnejšie terénne výstupy. V každom prípade oba typy tohto športu vďaka plynulému pohybu a využívaniu podpory špeciálne upravených palíc umožňujú spojiť príjemné s užitočným – prechádzky aj po ťažšom teréne pri súčasnom efektívnom spaľovaní tukov, a to i pre osoby, ktoré trpia zhoršenými pohybovými schopnosťami.

Správne športovanie s trekingovými palicami

Chôdza s trekingovými palicami má svoje vlastné pravidlá, ktoré zabezpečujú jej správnu realizáciu. Ak máte radi pešiu turistiku, sú trekingové palice ideálnym pomocníkom, je však potrebné vždy myslieť na to, aby bol pohyb s nimi plynulý, preto dbajte na dodržovanie nasledujúcich zásad:

  • používajte palice, ktoré odpovedajú vašim potrebám a výške
  • chôdza je vždy vzpriamená s miernym predklonom ramien
  • uvoľnený pohyb so správnym úchopom držadiel (pozor na kŕčovité držanie tela)
  • rovná a pravidelná chôdza
  • pokladajte palice vždy vedľa chodidiel, vyvarujte sa ich pokladaniu pred chodidlá

Výber palíc

Palice určené pre trekingovú chôdzu sa od tých pre nordic walking trocha líšia, a to najmä hrotom, ktorý sa používa k zapichovaniu do zeme. Trekingové palice vždy vyberáme podľa výšky, správna dĺžka palíc by mala dosahovať približne 70 % výšky používateľa. Ideálnou je dĺžka, pri ktorej úchop vo vzpriamenej pozícii držíme v pravom uhle (medzi lakťom a ramenom). Ďalším parametrom je potom materiál a technické riešenie – ak sa chystáte na dlhý pochod s prestávkami, je dobré si zadovážiť teleskopické palice, ktoré môžete kedykoľvek zbaliť a jednoducho uskladniť. Materiálov, z ktorých sa palice vyrábajú, je niekoľko, optimálne je kúpiť si ľahšie palice z kovu alebo plastu.

Výhody chôdze s trekingovými palicami

Veľkou výhodou tohto športu je šetrenie síl a kontinuálna opora tela aj v ťažších terénoch. Celkovo je možné výhody tohto športu zhrnúť takto:

  • palice uľahčujú chôdzu po horách a náročnejších terénnych cestách
  • pomáha posilňovať svaly v celom tele a pomáha kardiovaskulárnemu systému
  • dochádza pro ňom k rýchlemu spaľovaniu tukov
  • odľahčenie kĺbov výhodné najmä u osôb s problémami s pohybovým aparátom
  • udržanie tempa po celú dobu chôdze

Ako bude reklama vypadať?
-
Chcete tu reklamu len za 100 CZK?
Zobraziť formulár pre nákup
Posts created 100

Related Posts

Begin typing your search term above and press enter to search. Press ESC to cancel.

Back To Top