nabíjení mobilu 1597055822

Ako správne nabíjať moderné mobilné telefóny

Nabíjane mobilného telefónu je dôležitou súčasťou jeho prevádzky, ktorá z veľkej časti ovplyvňuje predovšetkým jeho životnosť. Preto je dôležité pristupovať k nabíjaniu správne a s ohľadom na konkrétny typ zariadenia, jeho parametre a najmä použitý druh batérie. Aktuálne sú v mobilných telefónoch integrované batérie, ktoré majú prevažne lítiovú bázu, vyžadujú teda iný prístup k nabíjaniu než pôvodné Ni-Cd batérie využívané u starších modelov. Ako sa teda správne o batériu v mobile starať, aby dlho vydržala?

Moderné inteligentné batérie

U nových mobilných telefónov vymizlo používanie batérii obsahujúcich nikel, ktorých hlavnou nevýhodou bolo samovybíjanie. Nikel bol nahradený lítiovou bázou vyznačujúcou sa vyššou kapacitou nabitia, na rozdiel od pôvodných modelov však nevydržia rovnaký počet nabíjacích cyklov. Vďaka špeciálnej hmote sa však výrazne predĺžila životnosť týchto batérií.

Ako správne moderné batérie nabíjať

Nabíjanie inteligentných batérií je riadené senzormi, ktoré sledujú ich kapacitu. Preto je dôležité pristupovať k ich prevádzke podľa konkrétnych zásad, ktoré podporia vhodnú výkonnosť a súčasne zaistia deklarovanú životnosť. Postup pri nabíjaní vždy vyžaduje nabitie do plnej kapacity, tá by však nemala byť preťažovaná, preto akonáhle je dosiahnuté úplného nabitia, je nutné batériu ihneď z nabíjačky odpojiť.

Prvé nabitie

U starších typov batérií, ktoré obsahovali nikel, bolo potrebné pri prvom nabití niekoľkokrát zopakovať nabíjací cyklus do úplného vybitia, aby sa naplnila ich kapacita. Toto pravidlo u batérií s lítiom už neplatí – úplné vybitie už nie je potrené, batéria by mala dosiahnuť plnej kapacity na prvé nabitie. Tento proces podporíte, ak po úplnom prvom nabití necháte batériu vybiť na približne 95 % kapacity a potom ju opäť nabijete na 100 %, jej výkonnosť by sa mala teoreticky zvýšiť. Proces však nie je nutné opakovať pri ďalšom cykle.

Pravidelné nabíjanie

Ak už je batéria raz nabitá do plnej kapacity, pri pravidelnom nabíjaní sa riaďte zásadou úplného nabitia, tzn. vždy nabíjajte do plnej kapacity, nech už počiatočná kapacita bola akákoľvek. Po dosiahnutí 100 % kapacity telefón z nabíjačky zložte, nenechávajte ho sa prebíjať. To platí najmä pre celonočné nabíjanie, ktoré batérii škodí. Rovnako sú háklivé na extrémne teplotné výkyvy, a to vysoké i nízke. Ideálne je udržovať telefón v stálej teplote – ak sa pri nabíjaní prehrieva, ponechávajte ho v chladnejšom prostredí.


Ako bude reklama vypadať?
-
Chcete tu reklamu len za 100 CZK?
Zobraziť formulár pre nákup
Posts created 90

Related Posts

Begin typing your search term above and press enter to search. Press ESC to cancel.

Back To Top