zarovky 1625230712

Vsaďte na úsporné žiarovky a ušetrite na elektrickej energii

Keď počúvame o tom, ako žili naši predkovia, starí či prastarí rodičia, tak nám to veľakrát príde nepochopiteľné. Koľkokrát sme počúvali rozprávanie starých ľudí o tom, ako a čím si svietili, keď ešte nepoznali žiarovky. My si taký život už ani nevieme predstaviť. Žiarovky sa stali našou každodennou a neoddeliteľnou súčasťou a berieme ich ako samozrejmosť. Ale aj medzi žiarovkami existuje viacero druhov, ktoré je dobré poznať ešte predtým, než sa rozhodneme pre kúpu už konkrétneho druhu žiarovky. Poďme sa spoločne pozrieť na to, aké možnosti máme na výber.

Účel, miesto i druh žiarovky – dôležité parametre výberu

Pri výbere žiarovky by sme sa mali rozhodne riadiť tým, na aký účel nám žiarovka bude slúžiť, v akej miestnosti ju budeme používať, v akej intenzite a od toho potom závisí aj výber druhu žiarovky. Rovnako tak zohľadňujeme aj ďalšie faktory, medzi ktoré patrí aj možnosť ušetriť nejakú tú elektrickú energiu.

Jednoducho povedané, ak bude žiarovka umiestnená v miestnosti, ktorá by mala byť dobre osvetlená, určite by sme v tomto prípade mali voliť úspornú žiarovku, ktorá má dlhšiu životnosť v porovnaní s klasickou žiarovkou a väčšiu intenzitu svetla. Na druhej strane, ak potrebujeme žiarovku napríklad do špajzy, ktorú len otvoríme, vezmeme z nej všetko potrebné na varenie a zatvoríme, pokojne postačí aj klasická žiarovka.

Aké žiarovky poznáme? Do ktorých sa oplatí investovať a naopak, ktorým žiarovkám už odzvonilo?

Klasické žiarovky poznáme určite všetci a pravdepodobne ich využívajú mnohé domácnosti. Ale ako sa zdá, týmto žiarovkám už viac-menej odzvonilo. Ide totiž o veľmi nehospodárny zdroj svetla, ktorý nešetrí elektrickú energiu, ale naopak, je priam jej „požieračom“. Inými slovami, výhodou klasickej žiarovky je bezpochyby jej nízka cena, ale zároveň veľmi nízka životnosť.

Ďalším typom žiarovky je halogénová žiarovka, ktorá obsahuje plyn s halogénovými prvkami. Tie umožňujú dlhšiu životnosť vlákna a vyššiu teplotu na rozdiel od klasickej žiarovky. Ich veľkou výhodou je, že dodávajú veľmi kvalitné svetlo a ich obstarávacia cena je tiež nízka, nevýhodou však je vysoká spotreba elektrickej energie. Ak sa rozhodnete pre tento typ žiarovky, svoje využitie nájde napríklad v kúpeľni, pracovných lampách, na schodisku a pod.

Ak je vašou prioritou ušetriť čo najviac elektrickej energie, určite by ste mali vsadiť na úsporné žiarovky, čiže LED žiarovky. Vyznačujú sa dlhou životnosťou, vysokou svietivosťou, okamžitým rozsvietením, šetrnosťou voči životnému prostrediu a tiež aj odolnosťou voči mechanickému poškodeniu. Z dlhodobého hľadiska ide o investíciu, ktorá sa naozaj oplatí, nakoľko úsporné žiarovky sú v porovnaní s klasickými žiarovkami až 7x efektívnejšie.


Ako bude reklama vypadať?
-
Chcete tu reklamu len za 100 CZK?
Zobraziť formulár pre nákup
Posts created 90

Related Posts

Begin typing your search term above and press enter to search. Press ESC to cancel.

Back To Top