auto 1572622450

Mladí za volantom riskujú a predvádzajú sa

Sú neskúsení, agresívni a radi sa predvádzajú.  Určite s nimi máte skúsenosť a občas ich stretnete pri ceste do práce či na dovolenku. A poriadne vám pri nich kypí žlč.  Alebo ste to práve vy, čo jazdíte ako blázni a cítite sa pánmi ciest?

Sú nebezpeční pre seba aj svoje okolie

Prečo mladí za volantom spôsobujú najviac nehôd? Nie je to len náš pocit alebo obviňovanie mládeže. Podľa údajov Európskej komisie sú dopravné nehody hlavnou príčinou úmrtí osôb vo veku 18 – 24 rokov. Mladí šoféri nie sú nebezpeční len sami pre seba ale aj pre svoje okolie. Na každú obeť z radov mladých vodičov pripadá v priemere 1,3 úmrtí iných osôb. Sú to ich spolujzdci, chodci alebo iní účastníci cestnej premávky (zdroj: oc.europa.eu)

Podľa prieskumov aj policajných štatistík za to môže málo skúseností  ale aj ich rizikové správanie sa za volantom.

Telefonujú, esemeskujú a pozerajú videá

Spoločnosť Ford urobila prieskum medzi mladými vodičmi. Sledovali vzorku 6500 mladých Európanov. Až 43 % respondentov počas jazdy písalo sms správy, 36 % telefonovalo a 11 % sledovalo na mobile videá. Približne každý desiaty vodič jazdil pod vplyvom alkoholu.

Mladý vodič je jednoducho magnet na problémy. Psychológovia identifikovali rizikové činnosti, ktoré najčastejšie môžu za nehody a vážne kolízie na cestách. Na prvom mieste je alkohol a drogy. Rovnako nebezpečné môže byť aj nesústredenie sa na jazdu. Mladí jazdia často v noci, vezú plné auto kamarátov, viac sa venujú im ako situácii na ceste. Viaceré americké štáty preto schválil zákaz šoférovania do 24 rokov počas nočných hodín. Toto opatrenie podporuje aj OECD, no väčšina krajín ho nezaradila do svojej legislatívy.

Samostatnou kapitolou je telefonovanie, písanie textových správ či surfovanie na internete počas jazdy.

Slabý výcvik alebo ignorovanie lektorov?

Experti zvaľujú časť aj na školy a autoškoly. Z našich škôl totiž takmer úplne zmizla dopravná výchova. No a počet hodín výcviku v autoškole je veľmi nízky. Lektori ale upozorňujú, že mladí sú dnes úplne iní ako boli pred rokmi. Väčšinou majú silné auto, no slabé orientačné schopnosti, nedokážu predvídať a nezaujíma ich čo sa deje na ceste okolo nich. A čo je najhoršie, veľmi rýchlo zabúdajú na to, čo ich naučil inštruktor pri cvičných jazdách.

Európska únia podporuje viaceré projekty na skvalitnenie výučby v autoškolách. Mimoriadne úspešný je aj projekt Close to. Mladí študenti sa v autoškole stretávajú s účastníkmi vážnych dopravných nehôd. Keď si vypočujú ich dramatické, často aj tragické príbehy, možno sa práve u nich objaví pud sebazáchovy, zodpovednosti a odolajú riskantným a nebezpečným jazdám.


Ako bude reklama vypadať?
-
Chcete tu reklamu len za 100 CZK?
Zobraziť formulár pre nákup
Posts created 95

Related Posts

Begin typing your search term above and press enter to search. Press ESC to cancel.

Back To Top