kytica 1571227323

Kupujem kyticu

Každý z nás určite už niekedy kupoval kyticu. Mnohý si môžu myslieť, že to je ako kúpiť akýkoľvek iný produkt. No pomerne veľa ľudí chce aby tá kytica vydržala čo najdlhšie. V kvetinárstvach sa floristi často stretávajú s otázkou ,,A vydrží mi?,, . Každý obchod k kvetmi sa snaží predať v prvom rade kvety čo mu na obchode stoja dlhšie, čo môže znamenať aj niekoľko dní, či týždeň. Ako teda rozpoznať čerstvú kyticu od tej menej čerstvej?

Je dôležité si všímať, celkový vzhľad kvetu. Je lepšie kupovať kvety ktoré majú ešte puky a aspoň jeden zakvitnutý kvet. Napríklad frézie, majú na jednej stonke viac kvetov, ten prvý by mal byť tak akurát rozkvitnutý a ďalšie by mali byť v puku. To isté platí aj pre alstromérie či ľalie. čerstvá ruža by mala byť na prvý pohľad svieža, nesmiete však pozerať na to, že je veľká a rozkvitnutá pretože mnoho kvetinárstiev nakupuje ruže z Ekvádoru a tieto ruže sú vyšľachtené tak aby mali kvet veľký už na začiatku. Pri týchto typoch ruží je potrebné stlačiť spodnú časť kvetu, ak je tvrdý ruža je čerstvá. Ak je mäkká, ruža je na predajni už niekoľko dní a vo vašej váze vám pri troche šťastia vydrží tak 2-3 dni. Gerbery sa nakupujú už rozkvitnuté, v plnom kvete. Gerbera vydrží pomerne dlho ale je potrebné kúpiť ju čerstvú a denne sa o ňu starať. Čerstvú gerberu spoznáme podľa toho že má tvrdú stonku pod kvetom. Ak kvet voľne visí nekupujte ju. Jarné kvety ako napr. tulipány by ste mali nakupovať v úplnom puku a pomerne malé. Tulipán rastie ďalej vo váze a často sa stáva, že narastie aj o 10 cm. Preto sa netreba báť kúpiť menšie a nerozkvitnuté jedince.

Ako spoznať čerstvosť už hotovej kytice?

V každom kvetinárstve na vás čakajú už hotové krásne naaranžované kytice. Je to preto, že to šetrí váš čas, nemusíte stáť dlho pri pulte a čakať kým vám naviažu viažu kyticu, a floristom to uľahčuje predaj pretože veľa zákazníkov  nemá celkom jasnú predstavu o tom čo chce vlastne kúpiť. Hotová kytica ho má inšpirovať. Často sa však stáva, že do hotových kytíc šikovný florista dokáže zakomponovať staršie kvety aby sa ľahšie predali.  Čo mnoho ľudí, neodborníkov nespozná. Ak vám záleží na tom ako dlho takto kúpená kytica vydrží, treba si všímať pár základných vecí. Prvá je dĺžka stoniek, ak je príliš krátka, kytica stojí vo váze už dlhšie a každý deň ju zostrihujú aby dlhšie vydržala. Druhá vec, voda vo váze. Ak je akákoľvek len nie číra, znamená to že kytica v tej váze obsahuje už baktérie ktoré znižujú kvalitu a tým pádom aj čerstvosť samotnej kytice. Tretia dôležitá vec je samotný vzhľad kytice. Ak sú v nej kvety povädlé, takpovediac ,,smutné“, či zhnednuté, takáto kytica je už stará a nemala by byť v predaji.

Ak chcete naozaj trvanlivé kvety, zamerajte sa na exotiku. Antúria, prothea, leukospermum, kala, strelítzia či helikonia vám vo váze vydržia niekoľko týždňov bez väčšej námahy. K máte radšej jarné kvety, musíte sa zmieriť s ich kratšou trvanlivosťou. (4-5 dní)

O to znamená starať sa o kyticu? V každom dobrom kvetinárstve vám vysvetlia čo so zakúpenou kyticou urobiť po príchode domov. V prvom rade je potrebné ju zrezať, stačí pár milimetrov šikmým rezom. Je to z toho dôvodu, že vlákna na zrezanej stonke po pár minútach zaschnú a kvety by sa vo vode už nemali šancu napiť. Ku každej kytici, ktorú si kúpite by vám mali pribaliť výživu do vody. Je ale potrebné dať pozor aké kvety v kytici máme lebo nie každý kvet výživu znáša. Gerbery, tulipány, chryzantémy a ľalie do vody s  výživou nesmú. Podporuje to ich kvitnutie a tým pádom aj skoršie odkvitanie. Jarné kvety ako tulipány, hyacinty, anemone, ranunculus, je dobré dať vody s ľadom, ruže, gerbery, alstromerie, ľalie, atd. dávame do vody vlažnej. Slnečnice vyžadujú vodu horúcu po zrezaní. Netreba sa obávať, zohrejete vodu na 80 stupňov a ponoríte do nej stonky slnečníc. Túto činnosť, či už je to zrezávanie končekov stoniek alebo výmena čerstvej vody je potrebná denne. Iba tak docielite zdravý a čerstvý vzhľad vašich kvetov čo najdlhšie.

Kvety sú krásnym darčekom na každú príležitosť, aj malý kvietok dokáže človeku vyčariť úsmev na tvári a navodiť dobrý pocit na srdci. Na kytici by sa nemalo šetriť len preto že nevydrží na veky. Urobí veľkú radosť a najmä ženy dokážu oceniť ak sú obdarené krásnou a čerstvou kyticou.


Ako bude reklama vypadať?
-
Chcete tu reklamu len za 100 CZK?
Zobraziť formulár pre nákup
Posts created 90

Related Posts

Begin typing your search term above and press enter to search. Press ESC to cancel.

Back To Top