notebook 1670581521

Potrebujete kvalitný notebook? Na toto sa pri výbere zamerajte!

Výber nového notebooku by mala byť riešená na základe kritérií súvisiacich predovšetkým s jeho účelom. V dnešnej dobe je na trhu celé spektrum modelov, ktoré sa líšia funkcionalitou i prevedením, pri rozhodovaní o tom, ktorý z nich si zadovážiť, by ste primárne mali vedieť, k čomu ho budete využívať – či sa bude jednať o notebook určený na prácu, alebo na zábavu v podobe jednoduchého surfovania na internete, alebo hratiu hier. Ak sa chystáte zadovážiť si notebook pre intenzívnejšie používanie, je dobré sa najskôr zamyslieť, či pre vaše účely nebude vhodnejší stolný počítač.

Výhody notebooku v porovnaní s inou zábavnou elektronikou

Notebook predstavuje medzistupeň medzi stolným počítačom a tabletom, ktorý kombinuje výhody oboch pri určitom kompromise na úrovni funkcionality. V podstate ide o zjednodušenie stolného počítača v rámci zariadenia, ktoré je prenosné, neposkytuje však tak výraznú variabilitu komponentov ani možnosť zvyšovania výkonnosti prostredníctvom prídavných zariadení. Prednosťou notebooku je jeho kompaktnosť podpisujúca sa síce na obmedzení aplikácie, umožňujúca však použitie prakticky kdekoľvek. Obdobnou prednosťou disponuje i tablet, ten má ale výrazne nižšiu funkcionalitu, možnosti kvalitného zobrazovania a v prípade požiadavky na užívanie periférii je nutné si ich zadovážiť samostatne. Pre notebook (alebo laptop) sa rozhodujeme najmä v prípade, že potrebujeme relatívne pokročilé zariadenie, ktoré budeme využívať na rôznych miestach.

Druhy notebookov a ich výhody

Zatiaľ čo stolný počítač predstavuje opláštenie so zobrazovacím a ovládacím zariadením, do ktorého je možné vložiť prakticky akýkoľvek obsah, notebook je nutné vyberať ako celok. Práve preto je na trhu dostupných niekoľko druhov, ktoré charakterizujú jeho obvykle využitie, ide o nasledujúce:

  • herný – s maximálnym výkonom a optimalizovanou grafickou kartou i rozlíšením displeja určený pre hratie pokročilých hier
  • grafický – používa sa pre prácu s grafickým softwarom, preto je nutné, aby disponoval veľmi dobrým výkonom i zobrazovaním, ktoré nemusia dosahovať kvality herného notebooku
  • kancelársky – bežný typ notebooku s veľmi prijateľnou cenou určený pre prácu s klasickým kancelárskym softwarom (textové a tabuľkové editory, ekonomický a účtovnícky software apod.)
  • základný – do tejto kategórie patria notebooky určené predovšetkým pre zábavu, tzn. pozeranie videí, surfovanie po internete či jednoduché kancelárske práce, ich výhodou je obvykle veľmi ľahký a skladný design (netbooky, ultrabooky apod.)

Každý druh notebooku sa vyznačuje svojimi výhodami i nevýhodami – obecne čím kompaktnejší je dizajn, tým menšia výkonnosť či životnosť. Toto pravidlo sa však nemusí premietať do ceny zariadenia.

Kritéria výberu kvalitného notebooku

Ak si chcete zadovážiť ozaj kvalitný notebook je potrebné vždy počítať s o niečo vyššou cenou v konkrétnej kategórii. Kvalitné prevedenie súvisí jednak s výkonom zariadenia (na všetkých úrovniach), jednak s jeho životnosťou, a teda i integrovanými komponentmi a použitými materiálmi. Ak chcete investovať do kvalitnejšieho notebooku, orientujte sa predovšetkým na:

  • výkon – ktorý je definovaný typom komponentov, tzn. veľkosťou pamäti, procesorom, typom pevného disku a zobrazovacích súčastí
  • odolnosť – špecifikuje ju materiál krytu (kovový je vždy odolnejší než plastový), špecifikácia monitoru, riešenie klávesnice a touchpadu, apod.)
  • výdrž životnosť integrovanej batérie
  • ovládacie systémy a zostava konektorov

U každej kategórie notebooku je nutné zvážiť uvedené kritéria s ohľadom práve na ich aplikáciu. U základných zariadení bude vhodné riešiť predovšetkým výdrž batérie, u herných grafické komponenty a kvalitu procesora. V tomto ohľade tak neexistuje jednotný prístup k identifikácii vhodného zariadenia na vysokej kvalitatívnej úrovni, pre konkrétny účel môže byť zariadenie oveľa lacnejšie a pritom prvotriednej kvality.


Ako bude reklama vypadať?
-
Chcete tu reklamu len za 100 CZK?
Zobraziť formulár pre nákup
Posts created 100

Related Posts

Begin typing your search term above and press enter to search. Press ESC to cancel.

Back To Top