ochrana znamka

Konkurenčný trh rastie. Chráňte svoje podnikanie včas

Aj keď sa na nás zo všetkých strán valia viac či menej negatívne informácie, neustále zvyšovanie cien, rastúca inflácia atď. podnikateľský sektor stále rastie a každý poskytovateľ služieb alebo výrobkov sa snaží predbehnúť svojich konkurentov a vyniknúť. Konkurencia je naozaj tvrdá, takže musíte nielen ponúkať kvalitné výrobky a služby za konkurencieschopné ceny, ale musíte sa tiež uistiť, že váš podnik nemôže byť unesený. A práve na to slúži ochranná známka na účely ochrany.

Ochranná známka ako právny nástroj pre vaše podnikanie

Jediným možným právnym spôsobom ochrany vášho podniku alebo výrobkov či služieb, ktoré ponúkate, je takzvaná ochranná známka. Jej hlavným účelom je chrániť spotrebiteľov pred zámenou konkrétnej služby alebo výrobku s inou konkurenčnou ponukou. To, že sú výrobky alebo služby chránené ochrannou známkou, zistíte jednoducho podľa písmena R v krúžku vedľa samotného názvu. Pokiaľ ide o formu ochrannej známky, môže to byť akékoľvek grafické znázornenie s použitím písmen, obrázkov alebo znakov. Často to však môže byť aj tvar samotného obalu alebo prípadne hudobné znázornenie vo forme znejúcej piesne. Tento typ ochrannej známky spadá pod duševné vlastníctvo a spravuje ho Úrad priemyselného vlastníctva, kde sa podáva aj žiadosť o zápis ochrannej známky a vybavujú sa všetky formálne náležitosti.

Koľko zaplatíte za registráciu

Ak sa rozhodnete zaregistrovať ochrannú známku, budete si musieť pripraviť sumu niekoľko sto eur. Konečná suma závisí od toho, či obchodujete len v Slovenskej republike alebo aj v zahraničí. Ochrannú známku si môžete zaregistrovať buď pre jednotlivé krajiny, v ktorých pôsobíte, alebo sa môžete rozhodnúť pre registráciu pre súbor krajín EÚ. Musíte sa však pripraviť na to, že proces registrácie ochrannej známky si vyžaduje pomerne veľa papierovačiek a je to zdĺhavý proces, ale po udelení ochrannej známky ju môžete používať 10 rokov, po uplynutí ktorých sa môže predĺžiť.

Ak nie ste silní, pokiaľ ide o jednanie s úradmi, môžete využiť služby špecializovaných firiem, jako je Patentoid, ktoré registráciu vybavia za vás. Ušetríte si tak veľa času a problémov.


Ako bude reklama vypadať?
-
Chcete tu reklamu len za 100 CZK?
Zobraziť formulár pre nákup
Posts created 95

Related Posts

Begin typing your search term above and press enter to search. Press ESC to cancel.

Back To Top