Nakupovanie v internetových obchodoch sa v dnešnej dobe (najmä vplyvom aktuálnej situácie, ale aj obecne) stáva veľmi rozšíreným spôsobom zadováženia si tovaru. Veľkou výhodou nakupovania v e-shopoch je predovšetkým ich kontinuálna dostupnosť z pohodlia domova a jednoduché prezeranie sortimentu vrátane veľmi podrobných popisov. Veľa ľudí sa ale stále obáva bezpečnosti úhrady tovaru platobnou kartou prostredníctvom platobných brán, ktoré sa môžu javiť ako riskantné s nízkou úrovňou ochrany, a radšej uprednostňujú platbu za objednaný tovar na dobierku. Pre bezpečnú realizáciu úhrady platobnou kartou vo virtuálnom prostredí tak existuje niekoľko pravidiel a prostriedkov, ktoré výrazne znižujú riziko jej zneužitia.
Spôsoby platieb realizovaných kartou v internetových obchodoch
Väčšina e-shopov ponúka niekoľko možností, ako uhradiť požadovanú sumu za vybraný tovar ihneď bez nutnosti zadávania fakturačných údajov do internetového bankovníctva. Vedľa priamej platby platobnou kartou môžete využiť práve platobných brán alebo platformy online peňaženky. Oba tieto spôsoby majú pokročilé šifrovanie a vďaka sprostredkovaniu platby sa obchodník nedostáva ku konečným údajom na platobnej karte, ako je to v prípade priamej platby kartou, kedy je nutné na stránke e-shopu zadať všetky potrebné údaje k realizácii úhrady, teda meno a priezvisko majiteľa karty, jej číslo, dobu platnosti a CCV kód. Bez ďalších ochranných prvkov sú tieto údaje veľmi ľahko zneužiteľné.
Kedy platiť kartou a aké sú preventívne prvky jej použitia
Existuje celá škála obchodov, ktoré alternatívne spôsoby úhrady prostredníctvom sprostredkovateľov nepodporujú. U zahraničných obchodov je veľmi rozšírené používanie účtu na PayPal alebo zmienených virtuálnych peňaženiek, do ktorých si majitelia nabíjajú platobný kredit. Ak je nutné platiť kartou priamo, je dobré si dať pozor na nasledujúce:
- využívajte tieto platby iba u preverených obchodníkov, alebo na stránkach, ktoré podporujú funkciu 3D Secure (overovanie pomocou SMS kódu)
- zadávajte údaje iba na také stránky, ktoré majú zabezpečený prenos dát (v adrese majú „https://“ a sú označené zeleným uzamknutým zámčekom – nie otvoreným šedým)
Ak máte strach, že by mohlo dôjsť i napriek všetkým opatreniam k zneužitiu vašej platobnej karty, je dobré si obmedziť výšku sumy, ktorú je týmto spôsobom možné zaplatiť, tzn. nastaviť si nízky limit pre internetové platby. Tiež je prospešné pravidelne kontrolovať pohyb na účte, aby ste nezrovnalosti odhalili včas.