55e3d74b4f55b114a6d98074cf213576083edbed5353734876267b 1280

Aké zmeny čakajú na vodičov pri kúpe diaľničnej známky v roku 2020

Koniec roka je už čoskoro tu, a tak je najvyšší čas, aby ste začali riešiť novú diaľničnú známku. Pozrite sa, aké novinky na vás čakajú, koľko za diaľničnú známku zaplatíte a kde je jej kúpa najpohodlnejšia.

Typy známok aj ceny ostávajú nezmenené

Aj v roku 2020 si môžete zakúpiť už len elektronickú diaľničnú známku. Na výber máte známku ročnú, 30 dňovú alebo 10 dňovú. Podľa aktuálnych informácií na webových stránkach NDS, sa nezmenia ani ceny.

  • Známka s platnosťou 1 rok – 50 €
  • Známka s platnosťou 30 dní – 14 €
  • Známka s platnosťou 10 dní – 10 €

Pozor na prívesné vozíky

Jedinou novinkou v roku 2020 bude samostatná diaľničná známka pre prípojné vozidlá, teda pre prívesy. Ceny známok sú rovnaké ako pri osobných vozidlách. Známka sa týka prípojných vozidiel O1 (prívesy s nosnosťou do 750 kg) a O2 (prívesy s nosnosťou nad 750 kg do 3,5 tony), ktoré sú ťahané vozidlami:

  • M1 a M1G: motorové vozidlá a terénne motorové vozidlá s najmenej 4 kolesami, ktoré maú maximálne 8 sedadiel a sú konštruované na prepravu osôb
  • N1 a N1G: motorové vozidlá a terénne motorové vozidlá určené na prepravu tovaru s maximálnou hmotnosťou 3,5 tony

Kde diaľničnú známku kúpiť

Elektronickú diaľničnú známku kúpite priamo na čerpacích staniciach, kde však nedostanete žiadnu nálepku, ale len pokladničný doklad. Ďalšími možnosťami sú mobilná aplikácia alebo nákup na webovej stránke eznamka.sk.

Kto sa môže po diaľnici voziť zadarmo

Povinnosť vlastniť klasickú diaľničnú známku platí len pre dvojstopové motorové vozidlá a jazdné súpravy, ktoré neprevyšujú hmotnosť 3,5 tony. Známku teda nepotrebujete vtedy, ak jazdíte na dvoch kolesách, teda na motocykli. Pozor, štvorkolky a trojkolky už známku mať musia.

Ďalšou skupinou občanov, ktorý si so známkami nemusia lámať hlavu sú držitelia ŤZP preukazu. Aby ste však mohli túto výhodu využívať, nestačí vlastniť samotný preukaz a parkovací preukaz ŤZP. Vozidlo, ktorým sa budete prepravovať po diaľnici (spoplatnené úseky), musí byť oficiálne zaregistrované. V takom prípade sa v ňom dokonca osoba so zdravotným postihnutím nemusí nachádzať fyzicky.


Ako bude reklama vypadať?
-
Chcete tu reklamu len za 100 CZK?
Zobraziť formulár pre nákup
Posts created 90

Related Posts

Begin typing your search term above and press enter to search. Press ESC to cancel.

Back To Top