Obranyschopnosť ľudského organizmu ovplyvňuje celé spektrum faktorov naviazaných predovšetkým na kontinuálny životný štýl. Jeho úloha je pre ľudské zdravie nepostrádateľná a je tak nutné imunitu všetkými dostupnými prostriedkami podporovať, najmä v obdobiach, kedy je naň vytváraný výraznejší nátlak patogénov, ako sú obdobia zvýšeného výskytu vírusov a baktérii pri jesenných alebo jarných teplotných zmenách. Imunitu je možné posilňovať rôznymi spôsobmi, ideálne je ich pôsobenie kombinovať a maximalizovať.
Ako posilniť imunitu
Imunitný systém tvorí niekoľko zložiek, ktoré sa podieľajú na odstraňovaní nežiadúcich látok a patogénov z tela. Jeho hlavnou súčasťou sú biele krvinky bojujúce s primárnou nákazou, ich činnosť však podporujú i ďalšie biologické mechanizmy (napríklad schopnosť rozpoznať konkrétny patogén či akútne zvyšovanie teploty). Aby bol imunitný systém dostatočne silný, je potrebné dodržiavať niekoľko zásad, z ktorých najdôležitejšou (ale nie jedinou) je doplňovanie potrebných živín. Medzi tieto zásady patrí predovšetkým:
- vhodná strava a dodržiavanie zdravého životného štýlu
- dostatok pohybu a udržiavanie optimálnej hmotnosti
- odpovedajúca spánková hygiena
- minimalizácia psychickej záťaže a stresu
Strava posilňujúca imunitu
Vyvážené strava je základ dostatočného prísunu živín. Taká strava by mala byť bohatá na vitamíny, minerály a vlákninu, ktorá je potravou črevnej mikroflóry podieľajúcej sa na tvorbe ochranných látok a imunitných buniek. Ak máte problémy s črevnou mikroflórou, je vodné doplňovať vedľa dôležitých vitamínov (imunitu podporujú predovšetkým C, D a E) a minerálov buď v strave, alebo v potravinových doplnkoch, i probiotiká a prebiotiká. Správna výživa by mala obsahovať veľké množstvo zeleniny a minimálne množstvo jednoduchých cukrov. Pre silnú obranyschopnosť by ste mali obmedziť alebo úplne vylúčiť alkohol a cigarety.