Drevo je tradičným tuhým palivom, ktoré je i v súčasnosti obľúbeným variantom vykurovania novostavieb. Najmä drevostavby a pasívne domčeky sú často vybavené vykurovaním na tuhé palivá (spravidla doplnkovým), ktoré má veľkú výhrevnosť a vytvára príjemnú atmosféru. Spomedzi tuhých palív je to práve drevo, ktoré zostáva komplexne povoleným i vo väčších a veľkých mestách, pričom dostupné je v rôznych formách – najčastejšie v klasickej podobe nadelených polien či ako zalisované piliny (pelety). Obe formy majú svoje výhody i nevýhody a voliť by ste ich mali podľa toho, ktoré práve vo vašom prípade prevažujú.
Výhody a nevýhody masívneho dreva ako tuhého paliva
Zatiaľ čo iné tuhé palivá majú výhrevnosť obvykle špecifikovanú v malom rozsahu, u dreva sa môže pohybovať v oveľa širšom rozložení, čo je dané výraznými rozdielmi v štruktúre a obsahu látok u jednotlivých druhov – výhrevnosť tvrdého dreva býva obvykle vyššia ako u mäkkého, jeho cena však tiež. V každom prípade je pomerne vysoká, čo z dreva robí relatívne výhodné kurivo s ohľadom na celkové náklady. Nevýhodou masívneho dreva je jeho veľkosť – ak chcete kúriť polenami, musíte mať dostatočne veľký skladovací priestor, kam ich uložíte. Kúrenie týmto spôsobom je vždy riešené ručne, nie je možné zaviesť žiadne automatické dávkovanie a nie je možné dosiahnuť vysokú čistotu procesu nakladania a spaľovania.
Výhody a nevýhody peliet
Na rozdiel od masívneho dreva sú pelety malé a ich skladovanie nepredstavuje tak náročný problém. Pelety sa vyrábajú z pilín, ktoré sú považované za odpad, ich výrobná cena je tak pomerne priaznivá a veľmi dobre sa hodia do automatických kotlov, ich dávkovanie je tak veľmi čistý proces. Ako spracované je možné zadovážiť ich na píle či v inom drevospracujúcom závode, stále viac stúpa i obľuba domácich peletovačiek, ktoré sa plnia surovým materiálom. Aj keď automatizácia predstavuje určitú výhodu, znamená nutnosť využitia elektrického prúdu a vstupnej investície do technológií, čo môže byť pre niektorých ľudí neprekonateľnou prekážkou.