Havária 4. bloku černobyľskej elektrárne je jednou z dôležitých udalostí osemdesiatych rokov minulého storočia, ktorá sa citeľne dotkla nielen obyvateľov vtedajšieho Sovietskeho zväzu v ukrajinskom regióne, ale vlastne celej Európy i sveta. Využitie energie pre výrobu elektriny pre verejnosť je vďaka tomuto incidentu stále považované za výrazne rizikové, a to napriek tomu, že havária bola spôsobená niekoľkými na seba nadväzujúcimi chybami, ktoré však zapríčinili katastrofálne následky. A ako to v oblasti vyzerá dnes?
Černobyľská havária a jej dôsledky
K havárii elektrárne došlo v 26. apríla 1986 v ranných hodinách a spôsobila ju porucha na 4. bloku. V dôsledku pochybení pri realizovanom teste došlo k výbuchu a roztavení reaktoru s fatálnymi následkami, ktoré spôsobili nielen kontamináciu celej oblasti elektrárne, ale aj priľahlého mestečka Pripiať vybudovaného pre potreby zamestnancov elektrárne. Niekoľko pracovníkov zomrelo priamo pri havárii, veľké množstvo v nasledujúcich mesiacoch a rokoch postupne na následky choroby z ožiarenia. Celá oblasť sa dodnes vyznačuje relatívne vysokými hodnotami rádioaktivity, najmä lokalita elektrárne.
Záchranné operácie a zaistenie bezpečnosti
V hodinách bezprostredne po havárii a v nasledujúcich dňoch či týždňoch sa celá oblasť zaisťovala štandardizovanými operáciami vrátane evakuácie obyvateľstva a uzatvorenia oblasti o potrebnej rozlohe. Roztavený reaktor bol uzatvorený do oceľobetónového sarkofágu, ktorý mal zaistiť, že prebiehajúce jadrové reakcie zostanú nebudú rizikové (budovanie trvalo niekoľko mesiacov a bolo realizované ešte v roku 1986). Aj keď bola oblasť prakticky vyľudnená, elektráreň v prevádzkovaných 3 blokoch i naďalej elektrickú energiu vyrábala.
Černobyľská oblasť dnes
V tomto roku od havárie uplynulo 36 rokov a priamo zasiahnuté oblasti elektrárne zostávajú naďalej kontaminované, je do nich však možné v ochrannom obleku na krátku dobu vstúpiť. Prevádzkované bloky boli postupne zastavené v 90. rokoch (posledný v roku 2000). Pripiať je dnes skanzenom socialistického prototypového mestečka, v ktorom chátrajú veľmi dobre zachované artefakty a je čiastočne sprístupnené verejnosti (jeho kontaminácia je však stále prítomná). V rokoch 2018-2019 bol vyrobený nový kryt existujúceho sarkofágu, ktorý má plniť rovnakú funkciu a predĺžiť jeho celkovú životnosť.
Nová elektráreň a vojna
V lokalite černobyľskej elektrárne bola 2018 vybudovaná rozsiahla solárna elektráreň, ktorá využila výhody možnosti napojenia na existujúcu rozvodnú infraštruktúru. To je tiež dôvod, prečo sa v priestoroch pohybovali stáli pracovníci i v čase príchodu ruských vojsk vo februári 2022. Na konci marca vojaci elektráreň opustili a jej prevádzka naďalej pokračuje.