srsen 1685008796

Ako sa zbaviť ôs a sršňov?

Na príjemné letné dni sa tešíme už s prvými teplými slnečnými lúčmi, ktoré prichádzajú začiatkom jari. S letným obdobím sú však spojené i menej príjemné záležitosti, ako úpal, veľmi horúce noci a predovšetkým bodavý hmyz. Z tejto skupiny sú asi najobávanejšími osy a sršne, ktoré vedia bodnúť viackrát po sebe veľkým žihadlom s jedom, na ktorý je veľa ľudí alergických. Ak máte doma záhradu či sa chystáte na dovolenku do prírody, určite sa budete zaujímať o to, akým spôsobom sa ich účinne zbaviť.

Odpudzovanie ôs a sršňov

Ak sa chcete vyvarovať prítomnosti ôs a sršňov, je dobré vždy začať s prevenciou. Oba tieto druhy veľmi lákajú sladké vône, primárne je teda vhodné nedávať im dôvod do vašej blízkosti zavítať. Znamená to prikrývať sladké pokrmy či nápoje, ak ich chcete konzumovať vonku, a zbavovať sa prezretého ovocia. Naopak existujú vône/pachy, ktoré tento hmyz odpudzujú. To je možné využiť buď vo forme repelentu alebo ďalších pomôcok.

Domáce prírodné pomôcky na odpudzovanie bodavého hmyzu

Prírodné prostriedky majú obyčajne formu roztoku, ktorý si nastriekate na seba alebo necháte v miske či pohári uvoľňovať do priestoru. Ideálne sú v tomto prípade roztoky kyslej alebo veľmi výraznej vône. Veľmi často sa tak používajú:

  • roztok citrónovej šťavy
  • octový roztok
  • vývar z klinčeka
  • výluh cesnak
  • výluh chilli papričiek

Vône je možné i kombinovať – jednou z možností je rozkrojenie citróna a nasadenie klinčeka do dužiny, alebo zmes cesnaku a chilli.

Komerčné pomôcky na odpudzovanie bodavého hmyzu

Z komerčných prostriedkov sa najčastejšie využívajú aromatické sviečky práve s kyslou vôňou. Okrem nich sa často využívajú pasce obsahujúce sladkú návnadu alebo falošné osie hniezda. Tie sú založené na koncepte teritoriálnosti ôs a sršňov. Ak zaznamenajú iné hniezdo v okolí, budú si hľadať iné útočisko. Pascu si môžete vyrobiť i sami, je však dôležité ju vytvoriť tak, aby hmyz vletel dovnútra a potom nebol schopný odletieť von.


Ako bude reklama vypadať?
-
Chcete tu reklamu len za 100 CZK?
Zobraziť formulár pre nákup
Posts created 100

Related Posts

Begin typing your search term above and press enter to search. Press ESC to cancel.

Back To Top