Cestovanie do zahraničia býva finančne náročné a hlavne nevyspytateľné. Ak sa chystáte do zahraničia je vždy vhodné si so sebou brať na platenie minimálne debetnú kartu, pretože eliminuje nutnosť využívať služieb zmenárne. S debetnou kartou si môžete vyberať na mieste peniaze v mene, ktorú potrebujete, a platiť priamo, ak je na to konkrétny predajca uspôsobený. Skúsení cestovatelia si okrem debetnej karty vybavujú na cestovanie do zahraničia i kartu kreditnú. Aké sú jej výhody?
Ako funguje kreditná karta
Kreditná karta funguje v podstate rovnakým spôsobom ako debetná karta na účte s kontokorentom. Ide jednoducho o drobný úver, ktorý si pri použití karty beriete od banky a splácate ho na základe stanovených podmienok. Ak požičané peniaze splatíte ešte v bezúročnom období, nevzťahuje sa na ne žiaden úrok. Kreditnú kartu však nezískate rovnako jednoducho ako klasickú debetnú kartu. Pretože principiálne ide o úverový produkt, musí banka pred jej vydaním overiť vašu úverovú históriu a platobnú schopnosť. Po schválení vašej žiadosti o kreditnú kartu si nastavíte podmienky jej používania vrátane limitu. Ten je (rovnako ako u debetnej karty) spravidla možné meniť.
Výhody cestovania s kreditnou kartou
Ľudia, ktorí často cestujú do zahraničia, si kreditnú kartu zriaďujú ako doplnok debetnej karty pre prípad núdze, teda na nečakané výdaje, s ktorými sa v zahraničí môžu stretnúť. Veľkou výhodou tohto typu úveru je jeho okamžitá dostupnosť a možnosť dorovnať ho bez úroku v pomerne dlhom období. Ak si so sebou na cesty naviac beriete kreditnú kartu, rovnako ako tú debetnú si môžete poistiť pre prípad straty a úver vybrať i priamo z banky. Okrem toho kreditka často slúži i ako záruka pre poskytovanie ďalších služieb, neobídete sa bez nej napríklad v požičovni automobilov alebo iných vozidiel, kde si na jej základe overujú práve platobnú históriu.