zdraví 1597056139

Prvý krok k zlepšeniu zdravia – zmena životného štýlu

Spôsob, akým človek pristupuje k svojmu životu, sa výrazne odráža na jeho fyzickom i duševnom zdraví. Napriek tomu, že väčšina ľudí uprednostňuje práve tú fyzickú zložku, mentálna pohoda je základným pilierom zdravého života a vyžaduje oveľa náročnejšiu starostlivosť, ktorá úzko súvisí s faktormi ovplyvňujúcimi zdravie telesné. Duševné zdravie je potreba podporovať rôznymi činnosťami, ktoré sa potom odrazia v celkovej kondícii organizmu.

Čím podporovať duševné zdravie

Bežný život človeka v produktívnom veku ovládajú predovšetkým stresové situácie, najmä ak žijete v meste. Štandardný rozvrh zahrnuje pracovné aktivity, opateru detí a starých rodičov a plánovanie voľného času tak, aby bol nielen zábavný, ale aj vzdelávací. Všetky tieto aktivity dohromady vyvolávajú výrazný tlak na ľudský organizmus, ktorý sa môže pretaviť až do duševnej nestability a vyvolať fyzické prejavy psychosomatického charakteru. Ak sa k tomu ešte nevhodne stravujete, málo hýbete a máte vybudované niektoré z bežných zlozvykov (fajčenie, nadmerné pitie alkoholu apod.), je to vhodný základ pre neskoršie problémy v podobe rozvinutých civilizačných chorôb. Cestou k lepšiemu zdraviu je v tomto prípade zmena životného štýlu.

Zložky životného štýlu pre celkové zdravie organizmu

Ak máte pocit, že sa vaše zdravie čoraz viac zhoršuje (prejavmi môžu byť napríklad častejšie migrény či celkové fyzické vyčerpanie, alebo naopak nespavosť či prílišná spavosť), je načase zamyslieť sa nad tým nad tým, čo je vo vašom životnom štýle zle a ako to môžete vylepšiť. Zmena životného štýlu nie je jednoduchá najmä kvôli povinnostiam, ktoré si každý z nás nesie, preto je dobré zavádzať čiastkové zmeny postupne. Tu je niekoľko rád, ako so zmenou životného štýlu začať.

Priorizujte

Prvým krokom pri ceste k zdravšiemu životnému štýlu je uvedomení si, čo je dôležité a čo chcete dosiahnuť. S ohľadom na tento zámer je dobré si spísať všetko, čo vás robí šťastným a na to sa zamerať, pretože pocit šťastia či spokojnosti odbúrava stres. Ak vás robí šťastným pracovný úspech, skúste sa zamyslieť nad efektívnejším prístupom k práci. Ak ste radšej v rodinnom kruhu a zakladáte si na vzdelaní svojich detí, nájdite si aktivity, pri ktorých môžete čas s deťmi využívať produktívne. Každú oblasť, ktorú považujete za pozitívnu, si označte úrovňou dôležitosti a podľa toho si pre ňu vymedzte v týždni časový úsek, po ktorý sa jej chcete venovať. Veľmi dôležité je v tomto kroku nájsť rovnováhu a jednotlivé oblasti dať do časového rámca tak, aby ste ani jednu nepreháňali, nebudete potom mať pocit, že sa venujete jednej činnosti či aktivite na úkor druhej. A hlavne pamätajte, že nie je možné vyhovieť všetkým.

Zmeňte svoje návyky

Podporiť duševné zdraví je potreba aj cez fyzické stránky tela. Ak si zaistíte dostatok času pre aktivity s inými, ktoré vás robia šťastnými, vymedzte si časové úseky i pre starostlivosť o svoje telo. Zdravý životný štýl by mal obsahovať nasledujúce zložky:

  • zdravá strava a dostatok tekutín
  • pravidelné cvičenie
  • vyhýbanie sa návykovým látkam
  • odpočinok, zábavu a meditáciu
  • zdravý a dostatočne dlhý spánok

Ak sa budete držať týchto zásad a minimalizujete stres z bežných povinností, postupne zistíte, že sa cítite oveľa lepšie a budete mať dostatok energie na všetko naplánované, pretože si vaše telo na pravidelnosť týchto aktivít zvykne.


Ako bude reklama vypadať?
-
Chcete tu reklamu len za 100 CZK?
Zobraziť formulár pre nákup
Posts created 128

Related Posts

Begin typing your search term above and press enter to search. Press ESC to cancel.

Back To Top