Najmä v letnom období je dodržovanie pitného režimu kľúčové, je však nutné ho dodržovať správne. Rovnako ako u iných oblastí i u pitného režimu platí, že by mal odpovedať vašim potrebám a nastaveniu i telesnej konštitúcii. Správna úroveň tekutín v tele má vplyv na fungovanie orgánov, obnovu buniek i krvný tlak. Ako teda určiť a doplňovať správny denný obje tekutín?
Prečo sú tekutiny dôležité
Ľudský organizmus je z veľkej časti tvorený vodou, ktorá v rôznych formách plní niekoľko špecifických funkcií vrátane látkovej premeny a termoregulácie. Je teda neustále spotrebovávaná a je nutné ju dopĺňať. Tekutiny (teda predovšetkým vodu) získavame čiastočne z potravy, oveľa jednoduchší je však jej príjem priamy. Pitie tekutín by malo byť realizované vo vhodnom množstve a intervaloch tak, aby bola pokrytá jej celodenná potreba. A práve tento denný plán je označovaný ako pitný režim.
Ako si nastaviť pitný režim
Pitný režim slúži k tomu, aby ste do svojho tela dopĺňali vodu v optimálnom objeme, teda nie málo ani veľa. Ak pijete málo, telo nie je schopné fungovať správne, nadmerný príjem tekutín však môže mať tiež negatívny efekt, pretože odplaví z tela živiny a spôsobí nadmernú záťaž vnútorným orgánom, ktoré vodu využívajú a spracovávajú (napr. obličky). Ideálne množstvo denného príjmu vody sa odvodzuje od telesnej konštitúcie, ale i veku a aktivity človeka (rovnako a odporúčané množstvo a zloženie stravy).
Denné množstvo tekutín a rozloženie príjmu
Prvým signálom nedostatku vody v tele je smäd, ktorý prichádza spravidla so stratou približne jedného percenta celkového množstva vody v tele. Ak cítite smäd, znamená to, že pitný režim nedodržujete správne – pri správnom režime sa pod túto hodnotu nedostanete. Denné množstvo tekutiny (vody), ktoré by ste mali vypiť, získate jednoduchým výpočtom – na každých 30 kg telesnej hmotnosti až liter vody. Rozložte si vypočítané množstvo do denných menších dávok približne po dvoch decilitroch a rozpočítajte si ho na pravidelný príjem počas celého dňa.